ARCHIWUM 2017/18
Przejdź do treści

Menu główne:

Wydarzenia

O szkole > Biblioteka > Budynek A
KONKURS FOTOGRAFICZNY
„Z KSIĄŻKĄ MI DO TWARZY”
        W maju uczniowie klas IV i V wzięli udział w konkursie fotograficznym ph. „Z książką mi do twarzy”.
        Celem konkursu było
        - popularyzowanie czytelnictwa i książki
        - rozwijanie kreatywności uczniów
        - pokazanie alternatywnego sposobu spędzania czasu wolnego.
I miejsce – Patrycja Pietrzak (V a) , Anna Ostrzeszewska (V a)
II miejsce Marcelina  Kordylewska (V b)
III miejsce – Rita Zielińska (IV b), Maja Kaźmierczak (IV b)
        Prace konkursowe zostały wyeksponowane w auli szkoły, a wyróżnieni autorzy fotografii otrzymali dyplomy i nagrody.
 Mały artysta promuje czytanie
         8 czerwca w siedzibie Powiatowej Biblioteki Pedagogicznej w Koninie, Filia w Turku  odbyło się uroczyste podsumowanie powiatowego konkursu plastycznego „Zaprojektuj plakat promujący czytelnictwo”.
         Organizatorem konkursu było Centrum Doskonalenia Nauczycieli Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Koninie, Filia
w Turku, a adresatami uczniowie klas I-III szkół podstawowych w Turku i powiecie tureckim.
         Celem konkursu było promowanie wśród dzieci czytania jako wartości wpływającej na ich rozwój i kształcenie oraz rozwijanie ich twórczej aktywności.
         Do biblioteki szkolnej wpłynęło 40 prac plastycznych, z których do etapu powiatowego zakwalifikowano 20 prac.   
Z około 700 prac z całego powiatu tureckiego wyłoniono czworo laureatów.
         Jednym z nich został uczeń naszej szkoły Wiktor Sylwestrzak z klasy III a, który zajął III miejsce. Podczas uroczystego podsumowania uczeń odebrał gratulacje, dyplom i nagrodę z rąk Organizatorów.
Wiktorowi serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów artystycznych.
„Czytam , bo chcę – zeszyt ciekawej książki”
        W czerwcu podsumowano całoroczny projekt plastyczno – czytelniczy dla klas III „Czytam, bo chcę – zeszyt ciekawej książki” organizowany przez bibliotekę szkolną.
        Zadanie polegało na prowadzeniu przez uczniów zeszytów, w których rejestrowano przeczytane w ciągu roku książeczki.
        W zeszytach oprócz obowiązkowych informacji: autor, tytuł, bohaterowie znalazły się piękne ilustracje lektur oraz recenzje zachęcające innych do sięgnięcia po dany tytuł.
        Do projektu zaproszeni zostali wszyscy uczniowie klas III.  Na konkurs wpłynęło 76 prac.
        Komisja obejrzała wszystkie prace i wyłoniła laureatów:
I miejsce – Wiktor Sylwestrzak III a
              Martyna Radosz III b
II miejsce – Julia Płucienniczak III c
                     Marcelina Kucharzyk IIIa
                     Michalina Kucharzyk III a
III miejsce – Amelia Jaros III c
                        Jakub Harasny III a
                               Daria Świerczyńska III a
Najładniejsze, wyróżnione prace, zostały wyeksponowane na wystawie pokonkursowej w holu szkoły.
Niezwykła noc w bibliotece
        Najaktywniejsi czytelnicy z klas III i IV nagrodzeni!
Nagrodą dla najbardziej oczytanych dzieci była impreza biblioteczna „Noc w bibliotece”. 25 maja biblioteka szkolna zamieniła się
w krainę „Duszków”, „Wampirków” i „Czarownic”.
        Dzieci zebrały się w bibliotece o godzinie 18.00, pożegnały się z rodzicami i przeniosły do wylosowanych światów. Uczniowie zaproszeni na imprezę to dzieci niezwykłe, uwielbiające czytać, dzięki czemu mają rozwiniętą wyobraźnię, więc z łatwością wcieliły się w przypisane im role.
        Zadania i atrakcje przygotowane przez nauczycieli bibliotekarzy na to magiczne spotkanie w bibliotece miały rozwijać myślenie twórcze, kreatywność, ale przede wszystkim być dla dzieci wspaniałą zabawą.
        Uczniowie wymyślali historię swoich rodów, hymn, projektowali herb swojej wyspy.  Podczas prezentacji swojej twórczości mogli się lepiej poznać. Było to ważne przy kolejnym zadaniu, podczas którego na podstawie rysopisów identyfikowały swoich kolegów i koleżanki.
        Dużo śmiechu i dobrej zabawy towarzyszyło wykonanie przez każdą grupę najdokładniejszej mumii. Dzieciaki szczelnie owinięte w papier z niemałym trudem zatańczyły „upiorny” break dance.
        Nadszedł czas zbadania co kryje „Tajemnicza skrzynia”? Rekwizyty, które dzieci wyciągały z tajemniczego pudła pozwoliły im sprawdzić się w sztuce kojarzenia i znajomości literatury dziecięcej.
        Nawet „Duszki” potrzebują strawy. Uczestnicy spotkania posilili się pyszną pizzą ufundowaną przez Radę Rodziców Szkoły Podstawowej nr 5.
        Najedzone i w pełni sił wzięły udział w najciekawszym zadaniu pełnym wyzwań intelektualnych i zagadek. Rozpoczęły się podchody „W poszukiwaniu zaginionego skarbu”, w ciemnej, wyglądającej inaczej, niż na co dzień szkole. Aby zdobyć skarb grupy rozwiązywały łamigłówki, rebusy, odgadywały tytuły bajek i postaci literackie. Każde kolejne wyzwanie prowadziło do skarbu. Był nim cytat : „Książka jest naszym nieocenionym skarbem”.
        Ostatnim punktem programu była zabawa w książkowego tarota.
Czyli zabawne wróżby na podstawie wylosowanych fragmentów książek z biblioteki. Śmieszna interpretacja wersów wprawiła dzieci w doskonały humor.
        Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy.
 Uroczyste pasowanie na czytelnika
         Maj tradycyjnie obchodzony jest jako miesiąc książki i czytelnictwa.  W bibliotekach w całym kraju odbywają się imprezy biblioteczne promujące czytelnictwo.
         Na początku maja w bibliotece naszej szkoły odbyło się uroczyste pasowanie na czytelników uczniów klas pierwszych.
         Pierwszaki przybywały do biblioteki na specjalnie przygotowane zajęcia, mające przygotować ich do roli sprawnego, świadomego, wytrawnego czytelnika, który potrafi poruszać się w zaczarowanym świecie książek.
         Zadaniem bibliotekarzy było nie tylko wyposażenie dzieci w kompetencje czytelnicze, ale przede wszystkim przekonanie ich, że biblioteka jest miejscem wyjątkowym i niezwykłym.
         Dzieci poznały zwykłą szkolną bibliotekę jako miejsce magicznei niezwykłe. Miejsce, w którym książki potrafią żyć i przenieść je do fantastycznych światów i nieodkrytych krain. Biblioteka może być również wehikułem czasu, który przenosi nas w odległe czasy przeszłości i przyszłości.
         Na zakończenie zajęć dzieci uroczyście złożyły przysięgę czytelniczą i wypoż yczyły swoją pierwszą książeczkę – klucz do świata magii i wyobraźni.
CZYTAJ BIBLIĘ !
        20 marca w czytelni biblioteki szkolnej odbyła się trzecia edycja szkolnego konkursu czytelniczego ph. „Czytaj Biblię!”. Konkurs zorganizowała pani Małgorzata Dziurdzińska we współpracy z nauczycielami bibliotekarzami.
        Celem konkursu było zainteresowanie dzieci treściami i wartościami płynącymi z tekstów Natchnionej Księgi, propagowanie literatury religijnej oraz przenoszenie wartości zapisanych w Biblii do codziennego życia.
        W konkursie wzięło udział jedenaścioro uczniów z klas V, którzy przygotowali i pięknie w skupieniu odczytali Psalmy oraz fragmenty Ewangelii z Nowego Testamentu. Biblia jest jednym z najtrudniejszych tekstów
do interpretacji szczególnie dla młodych ludzi. Piątoklasiści z „Piątki” podjęli się tego zadania i spisali się na szóstkę.
        Jury w skład którego weszli nauczyciele bibliotekarze i katecheci oceniało interpretacje tekstu, poprawność czytania oraz emocjonalne zaangażowanie w czytany tekst.
        Komisja najwyżej oceniła umiejętności interpretatorskie Jakuba Muszyńskiego – ucznia klasy V c, drugie miejsce zajęła Anna Ostrzeszewska z klasy V a, trzecie miejsce zajął Marek Chrzuszcz z klasy V d.
Jury wyróżniło interpretacje Mai Jaromirskiej z klasy V b.
        Uczestnicy biblijnych zmagań otrzymali nagrody książkowe i rzeczowe oraz dyplomy. Urozmaiceniem konkursu była przygotowana przez bibliotekarzy mini wystawa dostępnych w czytelni i bibliotece wydań Pisma Świętego i literatury religijnej dla dzieci.
„O CZYM SZUMI WIATR, GDY ZAPADA ZMROK”
MIĘDZYSZKOLNY KONKURS LITERACKI ROZSTRZYGNIĘTY
        Bibliotekarze ze Szkoły Podstawowej nr 5 im UNICEF w Turku promując czytelnictwo zachęcają dzieci do aktywnego uczestnictwa w różnorodnych wydarzeniach czytelniczych. Tym razem zaprosili uczniów klas V miasta i gminy Turek do napisania konkursowego opowiadania z dreszczykiem ph. „O czym szumi wiatr, gdy zapada zmrok”.
        Konkurs przebiegał w dwóch etapach. Nauczyciele wybierali 3 prace konkursowe na szczeblu szkolnym, które kwalifikowały się do etapu międzyszkolnego.
        5 lutego 2018r. w bibliotece Szkoły Podstawowej nr 5 odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu. Zaproszono niezależne jury w składzie: Ewelina Derucka - dyrektor MBP w Turku, Ewa Kiwak – kierownik Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Koninie Filia w Turku oraz Mirosława Mielczarek – instruktor kulturalno –oświatowy MDK w Turku, które wysłuchało prezentacji najlepszych prac odczytanych osobiście przez autorów. Wszystkie opowiadania prezentowały bardzo wysoki poziom literacki, uczniowie wykazali się ogromną wyobraźnią i wrażliwością na piękno języka polskiego.
        Po burzliwej naradzie jury przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:
I miejsce – Bartosz Majda ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Turku za opowiadanie „W drodze do domu”, II miejsce – Lena Fryga ze Szkoły Podstawowej nr 1 za opowiadanie „Tajemnice szkolnego archiwum”, III miejsce – przedstawicielka gospodarzy ze Szkoły Podstawowej nr 5 Patrycja Pietrzak za opowiadanie „Przygoda na strychu”. Wyróżnione prace to „Tajemnica opuszczonego domu” Ksawerego Rosiaka ze Szkoły Podstawowej w Chlebowie oraz „Tajemnicza sukienka” autorstwa Adama Wieczorkiewicza ze Szkoły Podstawowej nr 1.
        Aby podkreślić nastrój grozy, odczytywanym utworom towarzyszyła prezentacja multimedialna ilustrująca teksty oraz tajemnicza muzyka.
        Teksty napisane przez uczniów klas V pokazały, że w dobie powszechnej cyfryzacji dzieci interesują się słowem literackim, posiadają ogromną wyobraźnię i wrażliwość.
        Konkurs przygotowali nauczyciele bibliotekarze Szkoły Podstawowej nr 5 im. UNICEF Katarzyna Dobrowolska, Jolanta Szczepaniak i Agnieszka Mądrachowska przy współpracy z bibliotekarzami i polonistami szkół, które przystąpiły do konkursu.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa w Szkole Podstawowej nr 5
        Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 5 została wyróżniona i znalazła się w gronie szkół, które spełniły wymogi formalne
i przystąpiły do realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W grudniu nadszedł czas jego podsumowania.
        Głównym celem programu było zwiększenie atrakcyjności biblioteki poprzez zakup nowości wydawniczych zgodnych
z oczekiwaniami czytelników oraz wzmocnienie zainteresowań i aktywności czytelniczej uczniów.
        Prace nad projektem rozpoczęły się już w czerwcu. Nauczyciele bibliotekarze przeprowadzili wśród uczniów ankietę, w której wszyscy uczniowie określili swoje preferencje czytelnicze i podali tytuły pożądanych książek. Tak powstała lista tytułów bliskich zainteresowaniom uczniów, którą pozytywnie zaopiniowała Rada Rodziców oraz Samorząd Uczniowski. W bibliotece pojawiło się kilkaset nowych książek, które posłużyły do realizacji wielu czytelniczych projektów, akcji, imprez, spotkań i uroczystości popularyzujących czytelnictwo.
         W ramach realizacji Programu zaproszono uczniów wszystkich klas do czytelni na Festiwal Nowości Czytelniczych, podczas którego dokonano prezentacji zakupionych książek. Po festiwalowej prezentacji przeprowadzony został plebiscyt na Książkę Roku 2017. Zorganizowano także Dzień Otwarty w Bibliotece dla przedszkolaków i rodziców przyszłych uczniów naszej szkoły. Przystąpiono do ogólnopolskiej akcji promującej czytanie ph. „Jak nie czytam, jak czytam”, podczas którego uczniowie bili rekord czytania”. Zorganizowano happening ulicami osiedla Wyzwolenia, kiedy to uczniowie z „Piątki” pokazali, że lubią czytać i zaprosili do czytania mieszkańców miasta.
        Na liście książek wybranych przez uczniów w ankietach znalazło się wiele tytułów z gatunku fantasy. Aby przybliżyć dzieciom te literaturę, bibliotekarze zaprosili wyróżniających się czytelników na niezwykłą „Magiczna noc w bibliotece”, na odkrywanie magicznego świata książki i fantastyki.
        Zorganizowano także konkurs fotograficzny ph. „Z książką mi do twarzy”, którego celem było popularyzowanie czytelnictwa
i książki oraz przekonanie uczniów, że książka może być modna i trendy.
        Wiele akcji i projektów promujących książki NPRCz przeprowadzonych zostało w październiku podczas obchodów Miesiąca Bibliotek Szkolnych.
Uczniowie wykonywali wówczas prace plastyczne inspirowane książką, projektowali laurki dla biblioteki i brali udział w zajęcia biblioterapeutycznych  w Bibliotece Pedagogicznej ph. „Plotkowanie? To nie dla mnie”. Zainaugurowano również całoroczny projekt dla klas I-III „Dzisiaj w planie mam czytanie” polegający na cotygodniowym, cyklicznym, głośnym czytaniu przez bibliotekarzy we wszystkich klasach fragmentów literatury dziecięcej.
        We współpracy z Księgarnią i Hurtownią Taniej Książki w Tuliszkowie zorganizowano dla uczniów klas IV wycieczki do Drukarni Dziełowej, Hurtowni i Księgarni. Dzieci mogły poznać proces powstawania książki, jej produkcję i dystrybucję, czyli drogę książki od pisarza do czytelnika.
        W listopadzie uczniowie Piątki gościli w szkole niezwykłą osobę, panią Grażynę Bąkiewicz, popularną i wielokrotnie nagradzaną autorkę książek dla dzieci i młodzieży, której książki zostały zakupione do biblioteki szkolnej w ramach NPRCz.
        Aby uatrakcyjnić bibliotekę i radość wypożyczania książek organizowano także akcję „Cukierkowe czytanie – słodkie wypożyczanie”.
        W realizację zadań promujących czytelnictwo i książki zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa włączyli się również nauczyciele wychowania wczesnoszkolnego oraz nauczyciele poloniści, którzy zrealizowali w swoich klasach wiele ciekawych projektów.
        Udział w projekcie miał zdecydowany wpływ na wzrost czytelnictwa oraz zwiększenie atrakcyjności biblioteki w oczach uczniów, a nasza Szkoła wzbogaciła się o dużą ilość książek z zakresu literatury beletrystycznej zgodnej z oczekiwaniami dzieci.
 Bajeczne pasowanie na czytelnika
         We współpracy z panią Bożeną Wojciechowską bibliotekarzem Filii nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej nauczyciele bibliotekarze Szkoły Podstawowej nr 5 przygotowali uroczyste pasowanie na czytelnika. Uczennice klasy V b zaprezentowały przedstawienie przybliżające przedszkolakom postacie z bajek, ale przede wszystkim zalety czytania, regulamin korzystania biblioteki oraz zasady poszanowania książek.
         W uroczystym pasowaniu na czytelnika, które odbyło się 5 grudnia 2017 w siedzibie Filii nr 4 uczestniczyły cztery grupy sześciolatków z Przedszkoli Samorządowych nr 5 i 7 w Turku.
 Calineczka (Kinga Adamczyk), Kot w Butach (Zuzanna Brzeziecka), Sierotka Marysia (Konstancja Bytniewska), Czerwony Kapturek (Marcelina Kordylewska) oraz Królowa Książka (Oliwia Kaczkowska) brawurowo zagrały swoje role zapraszając przedszkolaków do świata książek i biblioteki.
 Dzieci aktywnie uczestniczyły w przedstawieniu, odpowiadały na pytania, odgadywały zagadki. Ukoronowaniem imprezy czytelniczej było zapisanie się w poczet czytelników i wypożyczenie pierwszej książeczki. Dla maluchów było to ogromne przeżycie, a dla naszych uczennic radość i zaszczyt, że mogły aktywnie i twórczo uczestniczyć w wydarzeniu.
Oprócz satysfakcji nagrodą dla dziewczynek z klasy V b były ufundowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną książki.
Twórcza moc zwyczajnej kłótni
        16 listopada uczniowie klas szóstych mieli okazję spotkać się z niezwykłą osobą. Uczniów odwiedziła łódzka dziennikarka, historyk, pedagog, ale przede wszystkim autorka wielokrotnie nagradzanych książek dla dzieci i młodzieży, pani Grażyna Bąkiewicz.
        Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się, że za początkami jej kariery pisarskiej stała zwykła, koleżeńska kłótnia. Mała Grażyna po sprzeczce z koleżanką opisała sytuację i emocje, które nią targały. Tak powstało pierwsze opowiadanie i narodziło się przekonanie, że w przyszłości chciałaby właśnie pisać.
        Książki pisane przez panią Bąkiewicz oparte są na prawdziwych historiach jej byłych uczniów lub w przypadku książek historycznych na mało znanych faktach z historii Polski.
        Chociaż poruszane w powieściach tematy są trudne, autorka przedstawia je w lekki, dowcipny sposób, dlatego jej książki cieszą się popularnością nie tylko wśród czytelników, ale także są doceniane przez krytykę literacką. Jej „duży” debiut literacki „O Melba!” uhonorowany został tytułem Książki Roku 2002.
        Autorka podczas spotkania w żywy i ciekawy sposób opowiadała o swojej twórczości, zachęcała czytelników do sięgnięcia po omawiane tytuły.
Biblioteka szkolna zakupiła kilka książek w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, więc serdecznie zapraszamy do bliższego kontaktu z twórczością pani Grażyny Bąkiewicz.
        Osobiste spotkania z tak ciekawymi osobowościami, twórcami kultury jest zawsze bardzo inspirujące i cenne dla młodych, szukających swojej drogi ludzi.
        Na zakończenie spotkania uczniowie zadawali autorce pytania o pracę pisarską i perspektywy twórcze. Mogli również zakupić książki i cieszyć się osobistymi dedykacjami pisarki.
        Spotkanie z panią Grażyną Bąkiewicz odbyło się dzięki współpracy
i wsparciu Księgarni i Hurtowni Taniej Książki w Tuliszkowie.
Zanim weźmiesz książkę z półki…
        Książki stojące na regałach w księgarniach lub bibliotekach kuszą czytelników treścią, pięknymi ilustracjami i ciekawymi okładkami, aby po nie sięgnąć, kupić, wypożyczyć. Skąd się tam znalazły i jaką drogę odbyły od pomysłu autora do bibliotecznej półki? Mogli się o tym przekonać uczniowie klas IV Szkoły Podstawowej nr 5, dla których nauczyciele bibliotekarze zorganizowali interesującą wycieczkę.
        7 i 8 listopada dzieci uczestniczyły w wycieczce do Konińskiej Drukarni Dziełowej oraz do Księgarni i Hurtowni Taniej Książki w Żychlinie. Podczas zwiedzania drukarni dzieci miały okazję zobaczyć, jak krok po kroku powstaje książka. Fascynujące były dla nich doświadczenia, jak wypala się arkusze ilustracji na wielkich aluminiowych płytach, jak mieszają się w maszynach podstawowe kolory i powstają jeszcze mokre, kolorowe ilustracje. Dotknęły również ciepłych, świeżo wydrukowanych stron lektury, którą omawiają na lekcjach języka polskiego. Obejrzały prace maszyn drukujących arkusze tekstu, powstawanie składek tworzących książkę oraz ściskanie ich w specjalnych introligatorskich maszynach, szycie i w końcu wkładanie trzonu książki między okładki. Z zainteresowaniem uczniowie podziwiali ogromne, skomputeryzowane maszyny drukarskie „wypluwające” poszczególne części książki.
        Kolejnym punktem wycieczki były odwiedziny w Księgarni i Hurtowni Taniej Książki. Tam z zainteresowaniem dzieci obejrzały pokaz multimedialny prezentujący drogę książki od pomysłu autora do drukarni. Poznały role wydawnictwa w powstaniu książki, prace redakcji, grafika, ilustratora, korektora i innych osób odpowiedzialnych za finalny produkt – książkę.
         Obejrzały też magazyny książek, sposób ich składowania, opisywania, pakowania, zanim trafią do rąk czytelnika.
        Wycieczka uświadomiła dzieciom, jak wielka liczba ludzi musi pracować, zanim książka trafi na księgarską lub biblioteczną półkę.
         Miłym akcentem i niespodzianką dla dzieci były prezenty, które otrzymały w drukarni i w księgarni, czyli pięknie ilustrowane książki.
        Wycieczkę zorganizowali bibliotekarze szkolni przy wsparciu Rady Rodziców  Szkoły Podstawowej nr 5, za co serdecznie dziękujemy.
 
Październik pod znakiem czytania  - w bibliotece zakochania!
 
        Tradycyjnie w październiku obchodziliśmy w szkole Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Święto to zostało ustanowione w 1999 r. przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego.
 
        Bibliotekarze przygotowali szereg inicjatyw i działań promujących bibliotekę i czytelnictwo.
 
        Najpiękniej święto biblioteki obchodziły klasy I-III. Pierwszaki przygotowały prace plastyczne nt. Mój ulubiony bohater książkowy,
z których powstała galeria kolorowych, bajkowych postaci przed wejściem do biblioteki szkolnej. Uczniowie klas drugich i trzecich przygotowali laurki z okazji święta biblioteki, które utworzyły piękną wystawę życzeń i ciepłych słów.
 
Oto przykłady najpiękniejszych życzeń:
 
„Jest w szkole takie miejsce
 
Gdzie książek jest tysiąc
 
A może i więcej!
 
Tam można zajrzeć do każdej baśni
 
Z Pinokiem i Kotem w butach się zaprzyjaźnić
 
Nie ma tam granic wyobraźni
 
Tam pierwsze marzenia w głowie kiełkują
 
Na każde pytanie odpowiedzi się znajdują
 
Tam miła pani z uśmiechem na dzieci czeka
 
Co to za miejsce?
 
To biblioteka!”
 
 
„Biblioteka ma dziś święto,
 
Każde dziecko to pamięta.
 
Z tej okazji szczerze życzę;
 
Czytelników co nie zliczę;
 
I miliona wypożyczeń.
 
Bo to źródło jest mądrości;
 
Książek, wiedzy i radości”
 
 
        Uczniowie klas piątych wzięli udział w wycieczkach do Biblioteki Pedagogicznej połączonych z ciekawymi zajęciami biblioterapeutycznymi „Plotkowanie to nie dla mnie”. Głównym celem zajęć było powstanie mechanizmu plotki, wskazanie konsekwencji mówienia nieprawdy, rozwijanie empatii i twórczego myślenia. Zajęcia odbywały się w formie warsztatów, wszyscy uczniowie aktywnie brali w nich udział.
 
        W każdy wtorek października odbywało się Cukierkowe czytanie. Tego dnia każdy uczeń wraz z wypożyczoną książką otrzymywał słodki upominek. Dzięki akcji wzrosła liczba wypożyczeń, a w bibliotece zapanowała miła atmosfera.
 
        W miesiącu bibliotek szkolnych bibliotekarze nieustannie promowali również książki zakupione ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Przeprowadzony został plebiscyt na najpopularniejszą książkę zakupioną do biblioteki w ramach programu. Czytelniczym hitem okazała się zostać seria Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai, popularnością cieszyły się również seria książek Andrzeja Maleszki Magiczne Drzewo, seria Zosia i jej ZOO oraz książki biograficzne o gwiazdach futbolu.
 
        W październiku bibliotekarze zainaugurowali całoroczną akcję czytelniczą w klasach I-III ph. Jak nie czytam jak czytam polegającą na cotygodniowym, cyklicznym czytaniu literatury dla dzieci najmłodszym uczniom.
 
        W ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych zaplanowano także spotkanie uczniów klas VI z autorką książek dla dzieci i młodzieży Grażyną Bąkiewicz oraz wycieczki uczniów klas czwartych do Drukarni Dziełowej w Żychlinie.
 
        Dzięki wszystkim przedsięwzięciom zanotowano dużą liczbę odwiedzin, zwiększyło się zainteresowanie zbiorami, szczególnie nowościami bibliotecznymi, działalnością biblioteki, a przede wszystkim czytaniem.
Bestsellery  w bibliotece
        We wrześniu w bibliotece szkolnej odbywał się Festiwal nowości czytelniczych. Podczas specjalnych zajęć i spontanicznych prezentacji uczniowie wszystkich klas zapoznali się z ofertą nowych  książek zakupionych do biblioteki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
        Podczas Festiwalu czytelnicy głosowali na tytuły, które były dla nich najatrakcyjniejsze, najbardziej interesujące, najciekawsze.
        W głosowaniu wzięło udział 285 uczniów z klas II – VI.
Oto wyniki plebiscytu na książkę roku 2017
I miejsce
Seria Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai , czyli Tajemnice…..
Nienasycony Robert Lewandowski – biografia polskiego piłkarza
II miejsce
Seria Zosia i jej ZOO
III miejsce
Był sobie pies
Zwierzaki świata
Zapraszamy do biblioteki po dziesiątki tytułów, na które oddaliście swoje głosy.
Miłej lektury  : )
 
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
 
      Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 5 została wyróżniona i znalazła się w gronie szkół, które spełniły wymogi formalne
i przystąpiły do realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Jego głównym celem jest podniesienie atrakcyjności oferty biblioteki szkolnej poprzez zwiększenie ilości nowości wydawniczych w zbiorach, oraz wzmocnienie zainteresowań i aktywności czytelniczej uczniów. Stało się to możliwe dzięki otrzymaniu dotacji na zakup literatury beletrystycznej dla dzieci i młodzieży.
 
        Prace nad realizacją zadań wynikających z projektu rozpoczęły się już w czerwcu. Nauczyciele bibliotekarze przygotowali
i przeprowadzili wśród uczniów ankiety, w których badali preferencje i oczekiwania uczniów. Dzieci w ankietach podawały konkretne tytuły książek oraz proponowały interesującą ich tematykę. Dzięki temu powstała lista tytułów bliskich zainteresowaniom uczniów, która otrzymała akceptację przedstawicieli Samorządu Szkolnego oraz Rady Rodziców.
 
        Zakupiono kilkaset tytułów atrakcyjnych dla czytelników zarówno najmłodszych jak i trochę starszych. Jest to literatura beletrystyczna, przygodowa, fantastyczna, biografie sławnych ludzi, książki o sporcie, komiksy, baśnie, wiersze dla najmłodszych. Wszystko to, czego oczekiwali uczniowie, co przyciągało ich uwagę na księgarskich półkach oraz znajdowało się na listach czytelniczych bestsellerów. Są to lektury bliskie zainteresowaniom i doświadczeniom dzieci. Ich fabuła pobudza ciekawość młodego czytelnika i inspiruje do twórczego działania oraz pomaga w poznawaniu i rozumieniu współczesnego świata.
 
        Po pracach związanych z opracowaniem nowości bibliotekarze zaprosili uczniów wszystkich klas do czytelni na Festiwal Nowości Czytelniczych, podczas którego zaprezentowano zakupione w ramach Programu książki. Biblioteka zapełniła się czytelnikami spragnionymi wymarzonych tytułów.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego