Ratujemy i Uczymy Ratować
     Jak co roku przed wakacjami w klasach pierwszych nauczyciele Anna Karbowska i Marian Karbowski przeprowadzili szkolenie z udzielania pierwszej pomocy osobom, które uległy nagłym wypadkom. Dzieci zgodnie z programem WOŚP dowiedziały się jak pomóc osobie nieprzytomnej, która oddycha i poszkodowanemu, który nie oddycha.
        Uczniowie chętnie brali udział w zajęciach. Szybko uczyli się czynności niezbędnych do ratowania życia. Świetnie radzili sobie z praktyczną nauką udzielania pierwszej pomocy. Pozytywnym efektem podjętych przez nas działań jest to, że już od najmłodszych lat dzieci oswajają się ze świadomością konieczności niesienia pomocy poszkodowanym. Uczą się odpowiedniego zachowania w obliczu wypadku. Dzięki takim zajęciom uczymy ich odpowiedzialności za siebie i innych.
UCZYMY  DZIECI  PROGRAMOWAĆ
Uczniowie klasy 3d i 6e oraz 1b i 1c aktywnie włączyli się w realizację ogólnopolskiego programu EDUSENSE. Od lutego do czerwca pod przewodnictwem nauczycieli Anny Karbowskiej i Mariana Karbowskiego dzieci wykonywały określone zadania wykorzystując tablicę multimedialną, matę, kubki, ozoboty, grę Scottie Go! oraz program Scratch. Uczyli się w formie zabawy programować.
Podczas realizacji programu dzieci rozwijały spostrzegawczość, skupienie, segregowały elementy według wskazanej cechy, kształtowały umiejętność kodowania informacji przy pomocy sekwencji barw, rozwijały umiejętność pracy zespołowej, logiczne, algorytmiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów.

W tym roku Szkoła Podstawowa nr 5 im UNICEF w Turku po raz trzeci przystąpiła do ogólnopolskiej akcji bicia rekordu czytania w jednym momencie ph. „Jak nie czytam, jak czytam” zainicjowanej przez redakcję miesięcznika dla bibliotekarzy „Biblioteka w Szkole”.
        Bicie rekordu odbyło się w szczególnej atmosferze pod hasłem „Czytamy polskich autorów dla Niepodległej”, aby uczcić stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.
        8 czerwca punktualnie o godz. 10.00,  podobnie jak w innych szkołach i instytucjach w całej Polsce, uczniowie Piątki zebrali się w auli szkolnej, aby oddać się lekturze polskich książek. Zapadła cisza przerywana tylko szelestem przewracanych stron. Towarzyszyli nam Tuwim, Brzechwa, Konopnicka, Sienkiewicz, Mickiewicz, ale także współcześni pisarze  Rafał Kosik, Agnieszka Frączek i inni twórcy literatury polskiej.
Po skończonej lekturze wszyscy wyszliśmy na ulice osiedla Wyzwolenia, aby zamanifestować fakt, ze lubimy czytać książki. Przez całą drogę towarzyszyły nam barwy biało –czerwone, a dzieci skandowały hasło „My czytamy polskie książki na sto lat niepodległości”.
        Czytało nas około 650 osób, w tym klasy, które tego dnia były na wycieczkach o godzinie 10.00 rzuciły wszystkie zaplanowane zajęcia, by wspólnie z nami wziąć udział w akcji.
        Rekord czytania w jednym momencie w „Piątce” został pobity.