Dzień Chłopaka
Zgodnie ze zwyczajem, corocznie, 30 września obchodzimy Dzień Chłopaka. Przez cały tydzień na lekcjach wychowawczych dziewczęta  przygotowały życzenia, prezenty, konkursy i słodkie poczęstunki. Oprócz tego, 28 września  odbyła się dyskoteka przygotowana przez Samorząd Uczniowski.  Dziewczęta i chłopcy  świetnie  bawili się w rytmie najnowszych przebojów.
Dzień Chłopaka pokazał, że szkoła to nie tylko miejsce ciężkiej umysłowej pracy, ale również rozrywki.
Pracowita wizyta
W dniach 24 -30.09.2017r. uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. UNICEF w Turku przebywali w ramach wymiany w zaprzyjaźnionym mieście – Wiesmoor.

Wiesmoor to urokliwa miejscowość, która urzekła nasze dzieci tak odmienną od naszej zabudową i pięknymi ogrodami. Zawsze mogliśmy liczyć na życzliwe przyjęcie. Tym razem także rodziny niemieckie zapewniły nam wspaniałe warunki. W sposób bezpieczny i odpowiedzialny zajęły się naszymi wychowankami, którzy mogli poznać kulturę niemiecką, zwyczaje panujące w niemieckich rodzinach oraz doskonalić język niemiecki i angielski.
           Cały tydzień przebiegał pod hasłem przygotowań szkoły do obchodów 25 rocznicy istnienia. Nasze dzieci zostały przydzielone do zespołów pracujących nad projektem pt. „25 lat istnienia Kooperative Gesamtschule Wiesmoor”.
Już w poniedziałek dzieci polskie wspólnie z niemieckimi wyruszyły w miasto na grę terenową, która zakończyła się
w Muzeum Torfu sympatycznym spotkaniem z Burmistrzem Miasta Wiesmoor. Mieliśmy okazję spróbować pysznego chleba rodzynkowego z masłem i posmakować herbaty po fryzyjsku – specjału tego rejonu.
           We wtorek wzięliśmy  udział w wielkim przedsięwzięciu: wyprawie całej szkoły na wyspę Norderney.
25 autobusów przewiozło 1400 uczniów i nauczycieli na prom, a następnie w grupach z dziećmi niemieckimi realizowały wiele aktywności. Te wydarzenia pozostaną na długo w naszych wspomnieniach.
           Przez cały tydzień nasza młodzież wspólnie z niemieckimi przyjaciółmi pracowała w szkole nad stworzeniem kapsuły czasu, makiety układu słonecznego, ćwiczyła układy akrobatyczne, niesienie pierwszej pomocy oraz wypiekała zdrowe słodkości.
           Punktem kulminacyjnym były czwartkowe prezentacje, w których uczestniczyli nie tylko uczniowie i nauczyciele, ale też mieszkańcy. Prezentowany program bardzo im się podobał.
           Tradycyjnie wizytę zakończyliśmy u zaprzyjaźnionych strażaków, którzy zaprosili nas na grilla. Było nam miło słuchać wypowiedzi rodzin niemieckich i naszych dzieci na temat spędzonych wspólnie chwil.
Pojawiły się łzy i zapewnienia o przyjaźni. Wielu Niemców zadeklarowało chęć przyjazdu do Turku na wiosnę.
Dzieci nawiązały wiele przyjaźni, które na pewno zaowocują kolejnymi spotkaniami.
Przedsięwzięcie to było możliwe dzięki dofinansowaniu z Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży.
Happening „Żyj świadomie, bez przemocy”
Dnia 26 września przedstawiciele naszej szkoły uczestniczyli w happeningu promującym działania w ramach projektu „Żyj świadomie, bez przemocy”. Uczniowie klas 6c i 6e wraz z opiekunkami Panią Sylwią Kuleszą oraz Romualdą Mikułą zaopatrzeni w niebieskie balony oraz plakat promujący życie bez przemocy przemaszerowali ulicami Turku rozdając przechodnim ulotki informacyjne na temat wspomnianego  projektu. Plakat wykonały Wiktoria Bocian oraz Liwia Rosiak z klasy 6c.
Festyn „Baw się z nami językami”
Dnia 16 września uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w festynie pt. „Baw się z nami językami” zorganizowanym przez Liceum Ogólnokształcące w Turku. Podczas festynu czas zwiedzającym umilały występy uczniów naszej szkoły. Na scenie pojawili się reprezentanci klasy 6c przygotowani przez panią Sylwię Kuleszę, którzy  przygotowali i zaprezentowali utwory poetyckie oraz piosenkę. Szymon Żabiński przedstawił wiersz pt. „Every time I climb a tree”.
Marcelina Woźniak
z klasy 6c zaprezentowała utwór „Starshine and Non-being”.
Zespół wokalny z klasy 6c
w składzie Gabrysia Bednarek, Natalia Gębalska oraz Julia Suleja zaśpiewał szlagier John`a Lennon`a „Imagine”.
Swoje talenty wokalne i taneczne zaprezentowała również klasa 5c, która w pełnym składzie i pod czujnym okiem pani
Arlety Sołtysiak przygotowała układ taneczny do utworu  „Barbie Girl”. Występy uświetnił też pokaz grupy tanecznej Focus, przygotowanej przez panią Joannę Marciniak, która zaprezentowała układ taneczny do remixu utworów J. Timberlake`a,
Savage`a &Tigermonkey`a oraz Skrillex`a&Diplo.
Podczas festynu został rozstrzygnięty konkurs plastyczny, na który prace przygotowali uczniowie szkół z Turku i okolic.
Praca uczennicy klasy 6c Oliwii Marciniak prezentująca tradycyjne potrawy kuchni brytyjskiej przedstawione na plakacie w formie muffinki wraz z przepisami na powyższe potrawy zajęła pierwsze miejsce! Gratulacje!

Pierwszy dzwonek

Punktualnie o godzinie 9.00 klasy IV-VI w budynku „A” i klasy VII oraz II i III gimnazjalne w budynku „B” Szkoły Podstawowej nr 5 rozpoczęły nowy rok szkolny 2017/2018. Uroczystość w budynku B uświetnił  z-ca Burmistrza Turku pan Jerzy Kurzawa.
Dyrektor Zdzisława Kośla życzyła wszystkim uczniom wytrwałości w nauce i uśmiechu na co dzień, dzięki któremu ludzie stają się szczęśliwsi. Nieco później, o 10.30 w budynku „A” Dyrekcja szkoły przywitała najmłodszych uczniów z klas I-III oraz ich rodziców. Tę szczególną dla pierwszoklasistów uroczystość umiliła  część artystyczna przygotowana przez uczniów z klasy II B.