Przejdź do treści

Menu główne:

O szkole > Biblioteka > Budynek A
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa w Szkole Podstawowej nr 5
        Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 5 została wyróżniona i znalazła się w gronie szkół, które spełniły wymogi formalne
i przystąpiły do realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W grudniu nadszedł czas jego podsumowania.
        Głównym celem programu było zwiększenie atrakcyjności biblioteki poprzez zakup nowości wydawniczych zgodnych
z oczekiwaniami czytelników oraz wzmocnienie zainteresowań i aktywności czytelniczej uczniów.
        Prace nad projektem rozpoczęły się już w czerwcu. Nauczyciele bibliotekarze przeprowadzili wśród uczniów ankietę, w której wszyscy uczniowie określili swoje preferencje czytelnicze i podali tytuły pożądanych książek. Tak powstała lista tytułów bliskich zainteresowaniom uczniów, którą pozytywnie zaopiniowała Rada Rodziców oraz Samorząd Uczniowski. W bibliotece pojawiło się kilkaset nowych książek, które posłużyły do realizacji wielu czytelniczych projektów, akcji, imprez, spotkań i uroczystości popularyzujących czytelnictwo.
         W ramach realizacji Programu zaproszono uczniów wszystkich klas do czytelni na Festiwal Nowości Czytelniczych, podczas którego dokonano prezentacji zakupionych książek. Po festiwalowej prezentacji przeprowadzony został plebiscyt na Książkę Roku 2017. Zorganizowano także Dzień Otwarty w Bibliotece dla przedszkolaków i rodziców przyszłych uczniów naszej szkoły. Przystąpiono do ogólnopolskiej akcji promującej czytanie ph. „Jak nie czytam, jak czytam”, podczas którego uczniowie bili rekord czytania”. Zorganizowano happening ulicami osiedla Wyzwolenia, kiedy to uczniowie z „Piątki” pokazali, że lubią czytać i zaprosili do czytania mieszkańców miasta.
        Na liście książek wybranych przez uczniów w ankietach znalazło się wiele tytułów z gatunku fantasy. Aby przybliżyć dzieciom te literaturę, bibliotekarze zaprosili wyróżniających się czytelników na niezwykłą „Magiczna noc w bibliotece”, na odkrywanie magicznego świata książki i fantastyki.
        Zorganizowano także konkurs fotograficzny ph. „Z książką mi do twarzy”, którego celem było popularyzowanie czytelnictwa
i książki oraz przekonanie uczniów, że książka może być modna i trendy.
        Wiele akcji i projektów promujących książki NPRCz przeprowadzonych zostało w październiku podczas obchodów Miesiąca Bibliotek Szkolnych.
Uczniowie wykonywali wówczas prace plastyczne inspirowane książką, projektowali laurki dla biblioteki i brali udział w zajęcia biblioterapeutycznych  w Bibliotece Pedagogicznej ph. „Plotkowanie? To nie dla mnie”. Zainaugurowano również całoroczny projekt dla klas I-III „Dzisiaj w planie mam czytanie” polegający na cotygodniowym, cyklicznym, głośnym czytaniu przez bibliotekarzy we wszystkich klasach fragmentów literatury dziecięcej.
        We współpracy z Księgarnią i Hurtownią Taniej Książki w Tuliszkowie zorganizowano dla uczniów klas IV wycieczki do Drukarni Dziełowej, Hurtowni i Księgarni. Dzieci mogły poznać proces powstawania książki, jej produkcję i dystrybucję, czyli drogę książki od pisarza do czytelnika.
        W listopadzie uczniowie Piątki gościli w szkole niezwykłą osobę, panią Grażynę Bąkiewicz, popularną i wielokrotnie nagradzaną autorkę książek dla dzieci i młodzieży, której książki zostały zakupione do biblioteki szkolnej w ramach NPRCz.
        Aby uatrakcyjnić bibliotekę i radość wypożyczania książek organizowano także akcję „Cukierkowe czytanie – słodkie wypożyczanie”.
        W realizację zadań promujących czytelnictwo i książki zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa włączyli się również nauczyciele wychowania wczesnoszkolnego oraz nauczyciele poloniści, którzy zrealizowali w swoich klasach wiele ciekawych projektów.
        Udział w projekcie miał zdecydowany wpływ na wzrost czytelnictwa oraz zwiększenie atrakcyjności biblioteki w oczach uczniów, a nasza Szkoła wzbogaciła się o dużą ilość książek z zakresu literatury beletrystycznej zgodnej z oczekiwaniami dzieci.
 Bajeczne pasowanie na czytelnika
         We współpracy z panią Bożeną Wojciechowską bibliotekarzem Filii nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej nauczyciele bibliotekarze Szkoły Podstawowej nr 5 przygotowali uroczyste pasowanie na czytelnika. Uczennice klasy V b zaprezentowały przedstawienie przybliżające przedszkolakom postacie z bajek, ale przede wszystkim zalety czytania, regulamin korzystania biblioteki oraz zasady poszanowania książek.
         W uroczystym pasowaniu na czytelnika, które odbyło się 5 grudnia 2017 w siedzibie Filii nr 4 uczestniczyły cztery grupy sześciolatków z Przedszkoli Samorządowych nr 5 i 7 w Turku.
 Calineczka (Kinga Adamczyk), Kot w Butach (Zuzanna Brzeziecka), Sierotka Marysia (Konstancja Bytniewska), Czerwony Kapturek (Marcelina Kordylewska) oraz Królowa Książka (Oliwia Kaczkowska) brawurowo zagrały swoje role zapraszając przedszkolaków do świata książek i biblioteki.
 Dzieci aktywnie uczestniczyły w przedstawieniu, odpowiadały na pytania, odgadywały zagadki. Ukoronowaniem imprezy czytelniczej było zapisanie się w poczet czytelników i wypożyczenie pierwszej książeczki. Dla maluchów było to ogromne przeżycie, a dla naszych uczennic radość i zaszczyt, że mogły aktywnie i twórczo uczestniczyć w wydarzeniu.
Oprócz satysfakcji nagrodą dla dziewczynek z klasy V b były ufundowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną książki.
Twórcza moc zwyczajnej kłótni
        16 listopada uczniowie klas szóstych mieli okazję spotkać się z niezwykłą osobą. Uczniów odwiedziła łódzka dziennikarka, historyk, pedagog, ale przede wszystkim autorka wielokrotnie nagradzanych książek dla dzieci i młodzieży, pani Grażyna Bąkiewicz.
        Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się, że za początkami jej kariery pisarskiej stała zwykła, koleżeńska kłótnia. Mała Grażyna po sprzeczce z koleżanką opisała sytuację i emocje, które nią targały. Tak powstało pierwsze opowiadanie i narodziło się przekonanie, że w przyszłości chciałaby właśnie pisać.
        Książki pisane przez panią Bąkiewicz oparte są na prawdziwych historiach jej byłych uczniów lub w przypadku książek historycznych na mało znanych faktach z historii Polski.
        Chociaż poruszane w powieściach tematy są trudne, autorka przedstawia je w lekki, dowcipny sposób, dlatego jej książki cieszą się popularnością nie tylko wśród czytelników, ale także są doceniane przez krytykę literacką. Jej „duży” debiut literacki „O Melba!” uhonorowany został tytułem Książki Roku 2002.
        Autorka podczas spotkania w żywy i ciekawy sposób opowiadała o swojej twórczości, zachęcała czytelników do sięgnięcia po omawiane tytuły.
Biblioteka szkolna zakupiła kilka książek w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, więc serdecznie zapraszamy do bliższego kontaktu z twórczością pani Grażyny Bąkiewicz.
        Osobiste spotkania z tak ciekawymi osobowościami, twórcami kultury jest zawsze bardzo inspirujące i cenne dla młodych, szukających swojej drogi ludzi.
        Na zakończenie spotkania uczniowie zadawali autorce pytania o pracę pisarską i perspektywy twórcze. Mogli również zakupić książki i cieszyć się osobistymi dedykacjami pisarki.
        Spotkanie z panią Grażyną Bąkiewicz odbyło się dzięki współpracy
i wsparciu Księgarni i Hurtowni Taniej Książki w Tuliszkowie.
Zanim weźmiesz książkę z półki…
        Książki stojące na regałach w księgarniach lub bibliotekach kuszą czytelników treścią, pięknymi ilustracjami i ciekawymi okładkami, aby po nie sięgnąć, kupić, wypożyczyć. Skąd się tam znalazły i jaką drogę odbyły od pomysłu autora do bibliotecznej półki? Mogli się o tym przekonać uczniowie klas IV Szkoły Podstawowej nr 5, dla których nauczyciele bibliotekarze zorganizowali interesującą wycieczkę.
        7 i 8 listopada dzieci uczestniczyły w wycieczce do Konińskiej Drukarni Dziełowej oraz do Księgarni i Hurtowni Taniej Książki w Żychlinie. Podczas zwiedzania drukarni dzieci miały okazję zobaczyć, jak krok po kroku powstaje książka. Fascynujące były dla nich doświadczenia, jak wypala się arkusze ilustracji na wielkich aluminiowych płytach, jak mieszają się w maszynach podstawowe kolory i powstają jeszcze mokre, kolorowe ilustracje. Dotknęły również ciepłych, świeżo wydrukowanych stron lektury, którą omawiają na lekcjach języka polskiego. Obejrzały prace maszyn drukujących arkusze tekstu, powstawanie składek tworzących książkę oraz ściskanie ich w specjalnych introligatorskich maszynach, szycie i w końcu wkładanie trzonu książki między okładki. Z zainteresowaniem uczniowie podziwiali ogromne, skomputeryzowane maszyny drukarskie „wypluwające” poszczególne części książki.
        Kolejnym punktem wycieczki były odwiedziny w Księgarni i Hurtowni Taniej Książki. Tam z zainteresowaniem dzieci obejrzały pokaz multimedialny prezentujący drogę książki od pomysłu autora do drukarni. Poznały role wydawnictwa w powstaniu książki, prace redakcji, grafika, ilustratora, korektora i innych osób odpowiedzialnych za finalny produkt – książkę.
         Obejrzały też magazyny książek, sposób ich składowania, opisywania, pakowania, zanim trafią do rąk czytelnika.
        Wycieczka uświadomiła dzieciom, jak wielka liczba ludzi musi pracować, zanim książka trafi na księgarską lub biblioteczną półkę.
         Miłym akcentem i niespodzianką dla dzieci były prezenty, które otrzymały w drukarni i w księgarni, czyli pięknie ilustrowane książki.
        Wycieczkę zorganizowali bibliotekarze szkolni przy wsparciu Rady Rodziców  Szkoły Podstawowej nr 5, za co serdecznie dziękujemy.
 
Październik pod znakiem czytania  - w bibliotece zakochania!
 
        Tradycyjnie w październiku obchodziliśmy w szkole Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Święto to zostało ustanowione w 1999 r. przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego.
 
        Bibliotekarze przygotowali szereg inicjatyw i działań promujących bibliotekę i czytelnictwo.
 
        Najpiękniej święto biblioteki obchodziły klasy I-III. Pierwszaki przygotowały prace plastyczne nt. Mój ulubiony bohater książkowy,
z których powstała galeria kolorowych, bajkowych postaci przed wejściem do biblioteki szkolnej. Uczniowie klas drugich i trzecich przygotowali laurki z okazji święta biblioteki, które utworzyły piękną wystawę życzeń i ciepłych słów.
 
Oto przykłady najpiękniejszych życzeń:
 
„Jest w szkole takie miejsce
 
Gdzie książek jest tysiąc
 
A może i więcej!
 
Tam można zajrzeć do każdej baśni
 
Z Pinokiem i Kotem w butach się zaprzyjaźnić
 
Nie ma tam granic wyobraźni
 
Tam pierwsze marzenia w głowie kiełkują
 
Na każde pytanie odpowiedzi się znajdują
 
Tam miła pani z uśmiechem na dzieci czeka
 
Co to za miejsce?
 
To biblioteka!”
 
 
„Biblioteka ma dziś święto,
 
Każde dziecko to pamięta.
 
Z tej okazji szczerze życzę;
 
Czytelników co nie zliczę;
 
I miliona wypożyczeń.
 
Bo to źródło jest mądrości;
 
Książek, wiedzy i radości”
 
 
        Uczniowie klas piątych wzięli udział w wycieczkach do Biblioteki Pedagogicznej połączonych z ciekawymi zajęciami biblioterapeutycznymi „Plotkowanie to nie dla mnie”. Głównym celem zajęć było powstanie mechanizmu plotki, wskazanie konsekwencji mówienia nieprawdy, rozwijanie empatii i twórczego myślenia. Zajęcia odbywały się w formie warsztatów, wszyscy uczniowie aktywnie brali w nich udział.
 
        W każdy wtorek października odbywało się Cukierkowe czytanie. Tego dnia każdy uczeń wraz z wypożyczoną książką otrzymywał słodki upominek. Dzięki akcji wzrosła liczba wypożyczeń, a w bibliotece zapanowała miła atmosfera.
 
        W miesiącu bibliotek szkolnych bibliotekarze nieustannie promowali również książki zakupione ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Przeprowadzony został plebiscyt na najpopularniejszą książkę zakupioną do biblioteki w ramach programu. Czytelniczym hitem okazała się zostać seria Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai, popularnością cieszyły się również seria książek Andrzeja Maleszki Magiczne Drzewo, seria Zosia i jej ZOO oraz książki biograficzne o gwiazdach futbolu.
 
        W październiku bibliotekarze zainaugurowali całoroczną akcję czytelniczą w klasach I-III ph. Jak nie czytam jak czytam polegającą na cotygodniowym, cyklicznym czytaniu literatury dla dzieci najmłodszym uczniom.
 
        W ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych zaplanowano także spotkanie uczniów klas VI z autorką książek dla dzieci i młodzieży Grażyną Bąkiewicz oraz wycieczki uczniów klas czwartych do Drukarni Dziełowej w Żychlinie.
 
        Dzięki wszystkim przedsięwzięciom zanotowano dużą liczbę odwiedzin, zwiększyło się zainteresowanie zbiorami, szczególnie nowościami bibliotecznymi, działalnością biblioteki, a przede wszystkim czytaniem.
Bestsellery  w bibliotece
        We wrześniu w bibliotece szkolnej odbywał się Festiwal nowości czytelniczych. Podczas specjalnych zajęć i spontanicznych prezentacji uczniowie wszystkich klas zapoznali się z ofertą nowych  książek zakupionych do biblioteki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
        Podczas Festiwalu czytelnicy głosowali na tytuły, które były dla nich najatrakcyjniejsze, najbardziej interesujące, najciekawsze.
        W głosowaniu wzięło udział 285 uczniów z klas II – VI.
Oto wyniki plebiscytu na książkę roku 2017
I miejsce
Seria Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai , czyli Tajemnice…..
Nienasycony Robert Lewandowski – biografia polskiego piłkarza
II miejsce
Seria Zosia i jej ZOO
III miejsce
Był sobie pies
Zwierzaki świata
Zapraszamy do biblioteki po dziesiątki tytułów, na które oddaliście swoje głosy.
Miłej lektury  : )
 
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
 
      Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 5 została wyróżniona i znalazła się w gronie szkół, które spełniły wymogi formalne
i przystąpiły do realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Jego głównym celem jest podniesienie atrakcyjności oferty biblioteki szkolnej poprzez zwiększenie ilości nowości wydawniczych w zbiorach, oraz wzmocnienie zainteresowań i aktywności czytelniczej uczniów. Stało się to możliwe dzięki otrzymaniu dotacji na zakup literatury beletrystycznej dla dzieci i młodzieży.
 
        Prace nad realizacją zadań wynikających z projektu rozpoczęły się już w czerwcu. Nauczyciele bibliotekarze przygotowali
i przeprowadzili wśród uczniów ankiety, w których badali preferencje i oczekiwania uczniów. Dzieci w ankietach podawały konkretne tytuły książek oraz proponowały interesującą ich tematykę. Dzięki temu powstała lista tytułów bliskich zainteresowaniom uczniów, która otrzymała akceptację przedstawicieli Samorządu Szkolnego oraz Rady Rodziców.
 
        Zakupiono kilkaset tytułów atrakcyjnych dla czytelników zarówno najmłodszych jak i trochę starszych. Jest to literatura beletrystyczna, przygodowa, fantastyczna, biografie sławnych ludzi, książki o sporcie, komiksy, baśnie, wiersze dla najmłodszych. Wszystko to, czego oczekiwali uczniowie, co przyciągało ich uwagę na księgarskich półkach oraz znajdowało się na listach czytelniczych bestsellerów. Są to lektury bliskie zainteresowaniom i doświadczeniom dzieci. Ich fabuła pobudza ciekawość młodego czytelnika i inspiruje do twórczego działania oraz pomaga w poznawaniu i rozumieniu współczesnego świata.
 
        Po pracach związanych z opracowaniem nowości bibliotekarze zaprosili uczniów wszystkich klas do czytelni na Festiwal Nowości Czytelniczych, podczas którego zaprezentowano zakupione w ramach Programu książki. Biblioteka zapełniła się czytelnikami spragnionymi wymarzonych tytułów.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego