Przejdź do treści

Menu główne:

Informacje

O szkole > Biblioteka > Budynek A
 W świecie baśni Andersena
            Nauczyciele biblioteki szkolnej zorganizowali konkurs czytelniczy dla uczniów klas IV „W świecie baśni Andersena”.
 Głównym celem konkursu było rozwijanie zainteresowań czytelniczych oraz zapoznanie dzieci z twórczością znakomitego baśniopisarza.
         03. 12. 2018 r. w czytelni biblioteki szkolnej do zadań konkursowych przystąpiły trzyosobowe drużyny z wszystkich klas IV. Drużyny reprezentujące klasy odpowiadały na pytania o różnym stopniu trudności ze znajomości baśni, rozwiązywały krzyżówki tematyczne, rozszyfrowywały znaczenie rekwizytów, odgadywały tytuły utworów na podstawie wysłuchanych fragmentów.
         Każde z zadań było nie tylko pokazem wiedzy i znajomości twórczości Andersena, ale także świetną zabawą dla uczestników konkursu. Wiele emocji wzbudziło odgadywanie tajemniczych rekwizytów oraz nieoczekiwana dogrywka w walce
o pierwsze miejsce.
         Komisja konkursowa w składzie: Katarzyna Dobrowolska, Agnieszka Mądrachowska i Barbara Dębowska po podliczeniu punktów wyłoniła zwycięzców:
 I miejsce - klasa IV a w składzie: Wiktor S., Ewa J., Daria Ś.
 II miejsce – klasa IV c w składzie: Tatiana S., Pola W., Hanna P.
 III miejsce klasa IV f  w składzie: Maksymilian M., Bruno G., Zofia R.
  Gratulujemy !!!
Zwycięskie drużyny otrzymały nagrody książkowe, wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy, słodkie upominki i zakładki do książek.
Sto myśli dla Niepodległej
    Biblioteka szkolna wraz z nauczycielem polonistą Izabelą Matusiak aktywnie włączyła się w obchody 100 - lecia Niepodległości Polski.
    Wiosną ogłoszony został konkurs literacki na wiersz poświęcony Ojczyźnie we wszystkich szkołach podstawowych naszego miasta.  Zbliżająca się symboliczna data 11 listopada zaktywizowała młodych poetów. Na ręce organizatorów wpłynęło kilkadziesiąt wzruszających wierszy mówiących o miłości do Polski, opiewających piękno polskiej przyrody oraz tzw. małe Ojczyzny.
    Komisja konkursowa w składzie: Katarzyna Dobrowolska, Agnieszka Mądrachowska, Jolanta Szczepaniak i Izabela Matusiak stanęła przed dużym wyzwaniem, by spośród niemal 70 utworów wybrać najpiękniejsze z pięknych. Komisja przyznała cztery narody oraz dziesięć wyróżnień.

I miejsce – Dominika Naglewska – kl. 8 c SP 5
 II miejsce – Patrycja Pietrzak – kl. 6 a SP 5
 III miejsce – Oskar Krajewski – kl. 4 a SP 5
 III miejsce – Lena Gradzik – kl. 5 d SP 1
 Wyróżnienie:
Igor Jasnowski 7 c SP 5
Maja Stasiak 4 g SP 5
Julia Szlucha 8 a SP 1
Paulina Rosiak 4 g SP 5
Amelia Sobczyk 5 d SP 1
Wiktor Sylwestrzak 4 a SP 5
Marcelina Iwaniak 5 b SP 5
Aleksandra Borowska 5d SP 5
Jan Marciniak 5 d SP 5
Martyna Kazikowska 5 d SP 5
 GRATULACJE !!!
         Wszyscy laureaci i wyróżnieni uczniowie otrzymali okolicznościowe dyplomy i nagrody książkowe.
         Zostały one wręczone podczas uroczystych akademii z okazji Dnia Niepodległości 09. 11. 2018 przez dyrektorów
Szkoły Podstawowej nr 5 oraz Szkoły Podstawowej nr 1.
 Jak powstaje książka?
        Nauczyciele bibliotekarze zorganizowali dla uczniów klas czwartych wycieczkę do krainy książek.
        13 i 15 listopada odbyły się dwa wyjazdy do Drukarni Druków Dziełowych oraz Hurtowni i Księgarni Taniej Książki
w Żychlinie.
        Podczas zajęć w Drukarni uczniowie naocznie przekonali się, jak przebiega produkcja książki od cyfrowego pliku
w komputerze poprzez drukowanie arkuszy wydawniczych, składanie i szycie sklejek aż po introligatorskie oprawy.
        Dzieci z zafascynowaniem oglądały na hali produkcyjnej pracę ogromnych, hałaśliwych maszyn obserwując jak w finale powstaje jeszcze ciepła, kolorowa książka. Zostały wprowadzone w tajniki składania książek, uszlachetniania specjalnymi foliami okładek.
        Drukarnia Druków Działowych w Żychlinie drukuje albumy, podręczniki, książeczki dla dzieci, książki medyczne
i okolicznościowe. Współpracuje z całym światem. Z drukarni książki wysyłane są do Belgii, Francji, Holandii, ale także do krajów Afrykańskich i Kanady.
        W drugiej części wycieczki w Księgarni i Hurtowni Taniej Książki dzieci obejrzały prezentację multimedialną na temat drogi książki od autora do czytelnika. Poznały pracę kolegium redakcyjnego w wydawnictwie, korektora tekstu, działu sprzedaży w hurtowni oraz księgarza. Zwiedziły również ogromne hale magazynowe. Okazało się, że uczniowie nigdy nie widzieli tylu książek zgromadzonych w jednym miejscu. Na zakończenie miały okazję zrobić zakupy w księgarni.
        Wszyscy uczniowie otrzymali od gospodarzy prezenty w postaci książek, zakładek i notesików.
        Dzięki wycieczkom uczniowie uświadomili sobie, jak wiele różnych osób musi napracować się nad powstaniem książki.     
Kodowanie – to nie wyzwanie!
       W ramach współpracy biblioteki szkolnej z Miejską Biblioteką Publiczną w Turku uczniowie klas trzecich naszej szkoły mieli okazję wziąć udział w innowacyjnych warsztatach z kodowania.
        15 i 19 października trzecioklasiści wybrali się do siedziby MBP, gdzie wzięli udział w obchodach Europejskiego Tygodnia Kodowania. Podczas zajęć uczniowie poznali tajniki kodowania oraz pierwsze kroki do nauki kreatywnego programowania, a wszystko to w formie doskonałej zabawy z komputerem.
        Akcja ta, realizowana przez wolontariuszy w całej Europie, ma na celu pokazanie wszystkim zainteresowanym, że programowanie może być ciekawe i przydatne. Może służyć do rozwiązywania problemów, wcielania różnych pomysłów w życie czy komunikacji.
        Na specjalnie przygotowanych stronach internetowych dzieci rozwiązywały zadania, odkrywając, że kodowanie to wciągająca
i rozwijająca zabawa.
        Wycieczki zorganizowali bibliotekarze szkolni w ramach Października – Miesiąca Bibliotek Szkolnych.
 PAŹDZIERNIK
MIESIĄCEM BIBLIOTEK SZKOLNYCH
        Podobnie jak w minionych latach biblioteka szkolna przez cały październik  obchodziła swoje święto.
        W pierwszych dniach października w auli szkoły wyeksponowana została wystawa przypominająca uczniom i rodzicom korzyści płynące z czytania książek. Na wystawie znalazły się również informacje o atrakcjach, jakie przygotowali dla czytelników bibliotekarze.
        Przez cały miesiąc  każdy wtorek był dniem słodkiego wypożyczania. Dzieci, które tego dnia odwiedziły bibliotekę, do każdej wypożyczonej książeczki otrzymywały słodki upominek. To było prawdziwe słodkie wypożyczanie – z biblioteką świętowanie.
        Klasy trzecie wzięły udział w wycieczkach do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Turku  na specjalne warsztaty z kodowania, zajęcia odbyły się w ramach Europejskiego Tygodnia kodowania.
        W październiku bibliotekarze zainaugurowali również akcję promującą czytanie w klasach I-III, polegającą na cotygodniowym głośnym czytaniu w klasach literatury dla dzieci. W tym roku rozszerzyliśmy ją na wspólne rodzinne, codzienne  czytanie, któremu towarzyszyli: jeż Jurek, zajęczyca Zuzia, lis Lucek, bóbr Borys, mucha Helena i inni bohaterowie książki  „Gang Słodziaków”. Zadaniem dzieci jest rodzinne lub samodzielne, codzienne czytanie co najmniej przez 10 minut dziennie.
Wytrwali czytelnicy w nagrodę otrzymują specjalne naklejki z bohaterami książki.
        Przygotowano również prezentację nowości bibliotecznych podczas zajęć w czytelni oraz wystawę książek ph. „Miesiąc z książką z dreszczykiem”.
Święto zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (ang. International Association of School Librarianship) w 1999 r. Ma ono  na celu zwrócenie uwagi na ogromną rolę biblioteki w życiu szkoły i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.
Moja ulubiona książka
        We wrześniu biblioteka szkolna zaprosiła wszystkich uczniów klas IV do realizacji zadań wynikających z innowacji pedagogicznej.
         Zadaniem uczniów było wykonanie projektu okładki swojej ulubionej książki.
        Najciekawsze prace, które wpłynęły do biblioteki zostały wyeksponowane w wypożyczalni.
        Wystawa stanowi swoisty biuletyn zachęcający innych uczniów do sięgnięcia po zilustrowane tytuły ulubionych książek rówieśników.
PROMOCJA  LITERATURY
        W bieżącym roku szkolnym biblioteka w nowy sposób promować będzie swoje bogate zbiory. Rozpoczęliśmy projekt  Miesiąc z książką….
        Każdego miesiąca będziemy zachęcać czytelników do sięgnięcia po różnorodne gatunki literackie. We wrześniu bohaterką miesiąca jest książka humorystyczno – obyczajowa.
        W ramach promocji wydzielone zostało specjalne miejsce, gdzie wyeksponowano książki łączące świetny humor z wątkami obyczajowymi. Cieszą się one dużą popularnością wśród czytelników, którzy cenią sobie rozrywkową funkcję literatury.
         W Miesiącu z książką humorystyczno – obyczajową dzieci najchętniej wypożyczały książki
z serii Dziennik cwaniaczka, Koszmarny Karolek, Pamiętnik Zuzy –Łobuzy.
        Zapraszamy do śledzenia kolejnych Miesięcy z książką…
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego