Menu główne:

Spotkanie ze „Skąpcem” Moliera

Wycieczka do lasu

Uczniowie klasy III b i III d wraz z nauczycielami: p. Lillą Włodarczyk, p. Anną Karbowską oraz rodzicami 9 października 2017 r. odwiedzili Nadleśnictwo w Turku.
W Izbie Edukacyjnej Zdrojki pracownik nadleśnictwa przybliżył uczniom zagadnienia związane z życiem lasu. Omówił warstwową budowę lasu, faunę i florę oraz znaczenia lasów w przyrodzie.
Ponadto pokazał na planszach występujące w runie leśnym grzyby jadalne i trujące. Podkreślił, że zbieramy tylko grzyby jadalne, te które znamy.
Następnie wszyscy wybraliśmy się na spacer do lasu. Podczas spaceru ścieżką dydaktyczną podziwialiśmy piękno lasu jesienią oraz bogactwo świata roślin i zwierząt. Dzieci rozpoznawały w naturze różnorodne organizmy leśne, drzewa, krzewy i grzyby, szukały skarbów leśnych. Niektórym uczniom udało się znaleźć grzyby.
Uczniowie wrócili do szkoły zadowoleni. Wycieczka była dobrą okazją do rozwijania zainteresowań otaczającą przyrodą, wzbogacenia wiedzy oraz kształtowania postaw proekologicznych u dzieci.
Anna Karbowska, Lilla Włodarczyk
Wycieczka do Gołuchowa
Dnia 6 października 2017 r. klasy I F i III H wraz z paniami wychowawczyniami wybrały się na wycieczkę do Gołuchowa. Uczniowie zwiedzali Muzeum Leśnictwa i wystawę w Powozowni pt. „Spotkanie z lasem”. Dzieci rozpoznawały różne gatunki drzew leśnych, oglądały gatunki roślin i zwierząt zagrożone wyginięciem w środowisku przyrodniczym Polski. Ścieżką gołuchowskiego parku-arboretum poszły do Pokazowej Zagrody Zwierząt. Tam wszyscy z zaciekawieniem obserwowali żubry, daniele, koniki polskie i dziki.
Następnie uczestnicy wycieczki zwiedzali komnaty ponad 400 wiecznego zamku należącego od 1853 do rodu Działyńskich. Hrabina Izabela z Czartoryskich Działyńska utworzyła w nim nie tylko swoją rezydencję ale i prywatne muzeum z kolekcją antycznych waz, obrazami malarzy polskich i zachodnioeuropejskich oraz zabytkowymi meblami. Wycieczka dostarczyła nam wszystkim wielu wrażeń i ciekawych wiadomości. Uczniowie pamiętać też będą o konieczności ochrony przyrody leśnej.
P.Marzanna Kmieć i P.Beata Cybulska
 Wycieczka do Torunia

We wtorek 3 października uczniowie klasy 3a i 3c wraz z opiekunami panią Anną Socką, Ewą Winkler, Moniką Gruszczyńską - Smak i panem Maciejem Sylwestrzakiem wybrali się na wycieczkę do Torunia.
    Pierwszym punktem wycieczki był seans w „Planetarium” słynnym Centrum Popularyzacji Kosmosu, gdzie wszyscy z zapartym tchem oglądali projekcję „Cudowna podróż”, która zapewne poszerzyła wiedzę dotyczącą gwiazd i planet.
Następnie wraz z przewodnikiem wszyscy wybrali się na długi spacer po Starym Mieście.
    Dzieci miały okazję zwiedzić starówkę, wysłuchać ciekawych opowieści przewodnika związanych z Toruniem, m.in. o Mikołaju Koperniku, o flisaku i żabach oraz o toruńskim karnym ośle. Wspaniałą atrakcją była wizyta w Muzeum Piernika, gdzie dzieci nie tylko mogły obejrzeć sposób wyrobu korzennych wypieków, ale przede wszystkim same mogły wziąć udział w procesie ich powstawania – poznały recepturę wypieku, samodzielnie przesiewały mąkę, tłukły przyprawy oraz własnoręcznie wyrabiały ciasto. Wkładały ciasto do form i kładły na blachę swoje pierniczki, które po upieczeniu mogły zabrać ze sobą na pamiątką pobytu
w muzeum. Pokaz odbywał się w historycznej, średniowiecznej stylistyce, pod opieką Mistrza Piernikarskiego i Wiedźmy Korzennej. Zapewne pobyt w muzeum był dla dzieci niesamowitym przeżyciem.
   Poza tym dzieci sprawdzały swoją „niewinność” przy słynnej Krzywej Wieży oraz oglądały ruiny Zamku Krzyżackiego.
Po zwiedzeniu największych atrakcji miasta dzieci miały możliwość zakupienia toruńskich pierników i ciekawych pamiątek.
Wycieczkę można zaliczyć do bardzo udanych, wszyscy wrócili zadowoleni i pełni wrażeń, tym bardziej, że pogoda dopisała,
a brzuszki zostały napełnione sytym obiadem w klimatycznej restauracji „Czarna Oberża”.
M. Gruszczyńska - Smak

W Zagrodzie Młynarskiej

22.09.2017 r. uczniowie klas 3b i 3d wraz z wychowawczyniami i rodzicami pojechali na wycieczkę do Zagrody Młynarskiej
w Uniejowie.
Na terenie kompleksu w stodole, dzieci oglądały znajdującą się tam ekspozycję zabytkowych pojazdów konnych oraz kolekcję dawnych narzędzi stolarskich i ciesielskich.
Następnie uczestniczyły w warsztatach „ABC o chlebie" podczas których Pan kustosz opowiedział o życiu wiejskich mieszkańców sprzed 150 laty, pracy młynarza, sposobie działania pieca chlebowego i podał recepturę ciasta na chleb. Potem uczniowie według instrukcji, własnoręcznie przygotowali podpłomyki z wody, mąki i soli. Podpłomyki upieczone w starodawnym piecu na drewno, obsypane ziołami bardzo smakowały dzieciom.
Uczestnicy wycieczki zwiedzili też zabytkowy wiatrak - koźlak, wspinając się na samą górę po stromych schodach.
Wielkie wrażenie na uczniach wywarł młyn, który mogli przesunąć.
Znajdujący się w Zagrodzie Młynarskiej budynek inwentarski pełni funkcję stajni. Mieszkające w nim konie cierpliwie pozwalały głaskać się wszystkim chętnym dzieciom.
Wycieczka sprawiła uczestnikom dużo radości i na pewno zostanie w pamięci. Wzbogaciła ich wiedzę o naszym regionie, jego historii, obyczajach i kulturze.
Anna Karbowska, Lilla Włodarczyk